czwartek, 28 maja 2009

Bruksela: PRESSEUROP.EU - portal w dziesięciu językach

Komisja Europejska wsparła nowatorski projekt portalu PRESSEUROP.EU, który powstał pod auspicjami „Courrier International”. Internauta znajdzie na portalu wybór artykułów dotyczących spraw europejskich w dziesięciu językach: angielskim, francuskim, czeskim, hiszpańskim, niderlandzkim, niemieckim, polskim, portugalskim, rumuńskim i włoskim

Konsorcjum pod kierownictwem „Courrier International” (obejmujące „Internazionale” we Włoszech, „Forum” w Polsce, „Courrier Internacional” w Portugalii, przy wsparciu Cafebabel) oraz Komisja Europejska uruchamiają PRESSEUROP.EU, pierwszy wielojęzyczny portal zawierający artykuły prasowe na tematy europejskie.

Wiceprzewodnicząca Komisji Margot WALLSTRÖM, odpowiedzialna za komunikację społeczną, wyraziła zadowolenie ze wsparcia udzielonego przez Komisję temu nowatorskiemu projektowi, przy jednoczesnym zachowaniu całkowitej niezależności redakcyjnej konsorcjum: „Powstanie PRESSEUROP, obok uruchomionej w 2008 r. sieci EuRaNet i mającej powstać w 2010 r. sieci EU TV Net, wyraża naszą wolę sprzyjania utworzeniu europejskiego publicznego forum komunikacji, refleksji i debaty, jego wzbogacaniu i wspieraniu go”. (Cytuję za dzisiejszym komnikatem polskiego Przedstawicielstwa KE)

PRESSEUROP.EU (po polsku) oddaje do dyspozycji czytelników: artykuły z prasy międzynarodowej i europejskiej (prasa drukowana i w wersji elektronicznej), wybrane według kryteriów ich znaczenia i wiarygodności. Chodzi tu teksty dotyczące aktualnych wydarzeń wspólnotowych z różnych dziedzin: polityki, gospodarki, społeczeństwa, wydarzeń ze świata, kwestii związanych z ochroną środowiska, nauką, kulturą, debat o charakterze ogólnym itd. Portal oferuje przegląd prasy, wiadomości i syntezy aktualnych wydarzeń; ilustracje (infografika, zdjęcia, wideo, rysunki humorystyczne itp.) oraz codzienny biuletyn dotyczący najnowszych wydarzeń; artykuły archiwalne” – czytam w dzisiejszym komunikacie Wydziału prasowego Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.

Interaktywna oferta portalu obejmować będzie fora tematyczne, sondaże on-line i możliwość skomentowania publikowanych artykułów. Początkowo serwis dostępny będzie w dziesięciu językach (angielskim, francuskim, czeskim, hiszpańskim, niderlandzkim, niemieckim, polskim, portugalskim, rumuńskim i włoskim), a następnie, stopniowo, w 23 językach urzędowych UE. Konsorcjum PRESSEUROP poszerzy się więc o nowych członków. Już teraz przewidziano zawiązanie partnerstw, między innymi z siecią EuRaNet i mającą powstać siecią EU TV Net.

środa, 27 maja 2009

Kielce: wystawa „Prasa samorządowa województwa świętokrzyskiego”


Dzisiaj przed południem odbyło się uroczyste otwarcie w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach wystawy „Prasa samorządowa województwa świętokrzyskiego”. Przygotowana została przez pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w ramach obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego.

Na wystawie można obejrzeć prasę samorządową regionu świętokrzyskiego, począwszy od 1989 roku aż po najnowsze wydania. Spośród niemal 200 tytułów, jakie w ciągu ostatnich 20 lat pojawiały się w gminach i powiatach, do dziś ukazuje się cy­klicznie około 70 lokalnych: ty­godników, miesięczników i kwartalników.

Często są one kolportowane w gminach bezpłatnie. Dostępne są w siedzibach urzędów, szkołach, placówkach służby zdrowia, w remizach, gminnych bibliotekach, u sołtysów oraz w sklepach. Wiele z nich dostępnych jest także w internecie w formie elektronicznej.

Gazety te informują o najważniejszych decyzjach, podejmowanych przez rady gmin i powiatów, o planowanych i realizowanych inwestycjach, wydatkowaniu budżetowych pieniędzy.

Prze­kazują informacje o bieżących wydarzeniach, istotnych dla mieszkańców, inte­grują mieszkańców, aktywizują i motywują do podejmowania działań prospołecznych.

Nadesłana przez przedstawicieli samorządów terytorial­nych, wydawców, redaktorów, archiwistów prasa, prezento­wana jest od dziś w specjalnych gablotach do końca czerwca br. ponadto w siedzibie Urzędu Marszał­kowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach przy Al. IX Wieków Kielc, a także w Wojewódzkiej Bibliotece Pu­blicznej w Kielcach.

czwartek, 21 maja 2009

Bruksela: jaki będzie dziennikarski wieczór wyborczy?

W weekend wyborczy dziennikarze obecni w Brukseli będą mogli skorzystać ze wszystkich udogodnień, jakie na co dzień oferuje serwis prasowy i audiowizualny Parlamentu Europejskiego – poinformował Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego.

Sala prasowa we wzmocnionej na te dni obsadzie będzie czynna w sobotę, 6 czerwca, w godzinach 12. 00-20. 00 oraz w niedziele, 7 czerwca, w godzinach 12. 00-3. 00 rano. W sali prasowej dziennikarze będą mogli uzyskać informacje w 22 językach dotyczące frekwencji w poszczególnych państwach członkowskich oraz szacunkowych wyników wyborów.

Jak wynika z komunikatu Serwisu prasowego PE, na wieczór wyborczy zaplanowane zostały trzy debaty z udziałem polityków, ekspertów i czołowych komentatorów politycznych. Ich tematy to: „Kryzys finansowy i gospodarczy” (France24, RFI), „Społeczne konsekwencje kryzysu gospodarczego” (Euronews), „Demokracja i obywatelstwo w UE. Quo vadis Europa” (Canal24H/TVE)

Debaty w 22 językach państw unijnych oraz arabskim i rosyjskim będą transmitowane przez kanały telewizyjne (gospodarzy debat) oraz za pośrednictwem Europe-by-Satellite, EPLive i EuroparlTV. Natomiast przez EP Live, EuroparlTV i witryny internetowej PE podawane będą wszystkie aktualizowane na bieżąco informacje, które zgromadzi zespół serwisu prasowego przy współpracy z personelem biur informacyjnych Parlamentu w 27 państwach członkowskich.

W sali plenarnej stanie olbrzymi ekran telewizyjny, na którym od godziny 22. 00 wyświetlane będą wyniki głosowań.

O godzinie 23. 00 na ekranie w sali plenarnej transmitowana będzie konferencja prasowa przewodniczącego PE H-G. Potteringa i przewodniczących grup politycznych. Dziennikarze zgromadzeni w sali plenarnej w Brukseli będą mogli zadawać pytania politykom zgromadzonym w studiach telewizyjnych w innych miastach Europy.

piątek, 15 maja 2009

Dziennikarze wśród laureatów Nagrody Miasta Kielce ‘2008


Wśród tegorocznych laureatów Nagrody Miasta Kielce znaleźli się: Dziennikarze, redakcja, Amazonki, ksiądz, animator oświaty, artysta plastyk, bard, terapeuta od uzależnień, przedsiębiorstwo oraz fundacja. Oprócz pamiątkowych statuetek oraz złotych spinek, wyróżnieni otrzymali także nagrody pieniężne. Wyróżnienie przyznawane jest od 1995 roku tym, którzy swoją postawą, pracą i działalnością przyczyniają się do promocji oraz rozwoju Kielc.

W Kieleckim Centrum Kultury wręczono dziś popołudniu na Dużej Scenie Nagrody Miasta Kielce. W tym roku było ich 11, w tym jedna specjalna. Otrzymał ją Świętokrzyski Klub "Amazonki", działający przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Wśród wyróżnionych Nagrodą Kielc najwięcej znalazło się dziennikarzy. W części artystycznej w programie pt. "Ella Fitzgerald & Frank Sinatra w Kielcach" wystąpił Big Band Kielce pod dyrekcją Jana Tokarza.

Marek Maciągowski - dziennikarz i publicysta redakcji Echa Dnia, wykładowca przedmiotów dziennikarskich na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach - rekomendowany przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Od kilkunastu lat zajmuje się stosunkami polsko-żydowskimi. Jego książki dotyczące m. in. śladów życia Żydów w regionie świętokrzyskim znalazły się w wielu renomowanych bibliotekach na całym świecie i przyczyniają się do pogłębiania przyjaznych kontaktów między naszymi narodami.

Antoni Pawłowski (ojciec śp. Marcina), jako dziennikarz sportowy współpracował, ze wszystkimi gazetami w Kielcach. W maju br. mija 55 lat od dnia, kiedy na kolumnie sportowej jednego z kieleckich dzienników ukazał się jego pierwszy tekst. Był także autorem cyklu audycji pt. Historia kieleckiego sportu i Historia Igrzysk Olimpijskich, które w latach 2007 - 2008 były emitowane na antenie Radia Kielce. Dzięki jego wydatnej pomocy i współpracy z MOSiR-em powstała wystawa pn. "Historia Sportu Kielc", którą oglądać można w wielofunkcyjnej hali sportowej im. Legionów przy ul. Bocznej. Jest też współautorem publikacji poświęconych kieleckiej piłce nożnej oraz ręcznej, bogatym tradycjom kolarskim oraz "Świętokrzyskiej encyklopedii sportu". Obecnie wraz z redaktorem Markiem Michniakiem przygotowuje wydanie albumowe pt. "Historia Sportu Kielc".

Redakcja Radia Kielce dostała nagrodę za organizację, zainspirowanego przez zmarłego w ubiegłym roku redaktora Tomasza Wosia, cyklu wakacyjnych koncertów pod nazwą: "Tak gra orkiestra wojskowa". Statuetkę odebrał prezes rozgłośni Janusz Knap.
Rozgłośnia Regionalna Polskiego Radia w Kielcach to jedyna niekomercyjna w regionie. Wielokrotnie jej dziennikarze inicjowali i inicjują akcje, cieszące się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Radio Kielce podczas wakacji 2008r. zrealizowano w mieście 8 koncertów, podczas których kielczanie mieli możliwość wysłuchania orkiestr wojskowych z całego kraju. Koncerty przyciągnęły do stolicy województwa mieszkańców z regionu, a także licznych turystów. Cykl został pomyślany tak, aby szerokiej publiczności zaprezentować nie tylko muzykę wojskową, lecz również rozwijające się Kielce.

Jan Glinczewski od przeszło 30 lat troszczy się o podtrzymywanie polskich tradycji narodowych, kultury, języka oraz historii. Jest założycielem i dyrektorem Polskiej Szkoły Niedzielnej w Winnicy, gdzie polskiego języka i historii uczy się przeszło dwustu uczniów w wieku od 5 do 75 lat. Od wielu lat współpracuje z Kielcami, co zaowocowało m.in. zorganizowaniem Wakacyjnej Szkoły Języka i Historii dla Polaków, mieszkających w Winnicy. Jego ogromny wkład w krzewieniu polskiej kultury i języka na Ukrainie doceniły władze RP honorując go w 2008 r. medalem Pro Memoria.

Sławomir Golemiec - artysta plastyk od wielu lat współpracuje z kieleckimi instytucjami kultury m.in. Teatrem im. Stefana Żeromskiego, KCK i WDK. Szczególnym uznaniem w 2008 roku cieszyły się jego afisze i wizualizacje do takich wydarzeń jak: Off Fashion 2008, spektaklu Zakochany Paryż, Świętokrzyskiej Nagrody Jakości 2008 oraz Świętokrzyskich Dni Turystyki 2008. Wielokrotnie wspierał akcje charytatywne i organizujące je instytucje.

Ks. prałat Wiesław Jasiczek jest pomysłodawcą budowy kościoła na osiedlu Świętokrzyskim w Kielcach. Aktualnie jest proboszczem parafii pod wezwaniem Świętej Jadwigi Królowej w Kielcach. Założył Świętokrzyski Parafialny Klub Sportowy RODZINA. Klub ten stawia sobie za cel wychowanie przez sport dzieci z różnych środowisk. Odbywają się tu różnorodne zajęcia adresowane do dzieci i młodzieży, pochodzących ze środowisk zaniedbanych wychowawczo, a także nieodpłatne korepetycje. W podziemiach kościoła urządzono, z inicjatywy księdza, salę teatralno-sportową. Cyklicznie organizowane są tu także akcje pomocy potrzebującym oraz spotkania grup charytatywnych. Parafia wspiera dożywianie dzieci z rodzin ubogich, uczęszczających do trzech pobliskich szkół.

Marek Sochacki jest specjalistą terapii uzależnień. Pełni funkcję kierownika Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień MONAR w Kielcach. Przyczynił się do utworzenia Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Stowarzyszenia MONAR. Jest jego przewodniczącym. Zorganizował Ośrodek Rehabilitacyjno-Readaptacyjny dla Dzieci i Młodzieży w Lutej, w gm. Stąporków, w którym leczą się młodzi ludzie, uzależnieni od narkotyków i alkoholu. Jest tam terapeutą i wychowawcą, inicjatorem i współorganizatorem wielu akcji społecznych, między innymi imprezy pod hasłem "3 x Nie. Nie narkotykom, Nie alkoholizmowi, Nie przemocy".

"SUPON" sp. z o. o. Przedsiębiorstwo Handlowo - Techniczne rekomendowane przez Staropolską Izbę Przemysłowo – Handlową jest następcą działającego od 1958 r. przedsiębiorstwa państwowego. Spółka powstała w wyniku prywatyzacji w 2000 roku. Od 50 lat zabezpiecza mienie i życie kielczan. Oprócz ochrony przeciwpożarowej od wielu lat spółka prowadzi również działalność handlową i usługową w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz budownictwa. Firma otrzymała wiele nagród i certyfikatów, wśród nich m.in. Świętokrzyską Nagrodę Jakości, tytuł Przedsiębiorstwa Fair Play, certyfikat honorowy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa. Była też nominowana do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.

Marek Tercz - kielecki bard jest dyrektor artystyczny Sceny Autorskiej w Kieleckim Centrum Kultury, poeta, kompozytorem, reżyserem, pedagogiem i dziennikarzem. Jest twórcą spektakli teatralnych, między innymi. "Lament Róży nad światem" i "Żyd na beczce". Tworzy muzykę teatralną, przygotowuje adaptacje teatralne wielu utworów literackich. Debiutował w 1972 roku na deskach Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Do dziś jest członkiem Rady Artystycznej tego przedsięwzięcia oraz jurorem. Współpracował również z warszawskim klubem Hybrydy oraz krakowską Piwnicą pod Baranami. Od 1994 roku związany z Kieleckim Centrum Kultury. Współtworzył Teatr ECCE HOMO.

Fundacja Vive Serce Dzieciom od pięciu lat jest organizatorem Małej Ligi Piłki Ręcznej. To jedyna tego typu impreza w Polsce. Turnieje rozgrywane są w trzech kategoriach wiekowych: szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Rozgrywki angażują środowiska lokalne. W zawodach, odbywających się w 18. halach sportowych, wzięło udział do tej pory kilkaset szkół z terenu całego województwa i kilka tysięcy młodych sportowców. Mała Liga Piłki Ręczne, to pomysł na aktywizację środowisk lokalnych i promocja tej, coraz bardziej popularnej i uznawanej w naszym kraju, dyscypliny sportu.

Nagrodę specjalną otrzymał Świętokrzyski Klub "Amazonki" przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii. "Pomagając innym, pomagasz sobie", to dewiza Świętokrzyskiego Klubu Kobiet po Mastektomii "Amazonki”. Od 20 lat jego członkinie zaangażowane są w działalność edukacyjną, propagując prozdrowotne nawyki kobiet. Służą wsparciem psychicznym i pomocą praktyczną kobietom dotkniętym rakiem piersi. "Amazonki" propagują wiedzę o zapobieganiu i leczeniu raka piersi. Organizują różnorodne formy zajęć oraz turnusy rehabilitacyjne, przywracające kobiety po zabiegach do sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Klub pomaga i integruje także poprzez imprezy kulturalne, sportowe oraz turystyczne

PS
Foto Andrzej Piskulak

czwartek, 14 maja 2009

KAI zaprasza w sprawie „Apelu do obywateli Europy”

Katolicka Agencja Informacyjna zaprasza na konferencją prasową na temat i prezentację „Apelu do obywateli Europy" z okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego w czerwcu br.

„Apel jest dziełem Inicjatywy Chrześcijan dla Europy (IXE), odpowiedzią na głęboki kryzys finansowy, gospodarczy, moralny a także duchowy” – czytam w dzisiejszym komunikacie Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce .

W konferencji udział wezmą m. in: bp Tadeusz Pieronek, Ks. Stanisław Opiela SI, Henryk Woźniakowski, prezes zarządu Społecznego Instytutu Wydawniczego ZNAK, Piotr Cywiński prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau,

Konferencja odbędzie się 18 maja (poniedziałek) godz. 11.00 w sal nr 16, siedziba Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6, w Warszawie

wtorek, 12 maja 2009

Medialny spór o świętokrzyską Babę – Jagę

Rozpętał się wczoraj w mediach świętokrzyskich, a także w TVP ogólnopolskiej spór o godło turystyczne regionu świętokrzyskiego. Duchowni z kieleckiego Forum Kościołów Chrześcijańskich jeszcze 20 kwietnia br. wystosowali do władz wojewódzkich specjalne oświadczenie, w którym zwracali się z prośbą o ponowne, wnikliwe rozpatrzenie kwestii promowania województwa świętokrzyskiego i miasta Kielc wizerunkiem czarownicy.


Zdaniem duchownych, nazwa regionu oraz Gór Świętokrzyskich odnosi się do szczególnego znaku dla chrześcijan – krzyża Jezusa Chrystusa. „To tutaj – w centrum województwa, na jednym z najwyższych wzniesień, znajduje się znany od wieków klasztor benedyktynów, zwany „Świętym Krzyżem”- przypominają duchowni.

Z kolei marszałek województwa Adam Jarubas zaskoczony oświadczeniem wyraził zdziwienie reakcją duchownych. "Z całym szacunkiem dla autorów listu, ale z Baby-Jagi nie zrezygnujemy. Bo to nie jest tak, że ta świętokrzyska czarownica zrodziła się w głowie moich
urzędników, ale ta postać wywodzi się z legend i mitów. Nawet badania fokusowe pokazały, że mieszkańcy innych regionów kojarzą Świętokrzyskie właśnie z Babą-Jagą. Ale przede wszystkim to nie jest symbol odnoszący się do wiary, ale taka nasza maskotka" - tłumaczył się na łamach "Gazety w Kielcach" marszałek Jarubas.

Podobnego zdania był także rzecznik Kurii Kieleckiej, ks. Dariusz Gącik, który odciął się od podejrzeń o współautorstwo listu, mówiąc na łamach tej samej gazety, że Forum Kościołów Chrześcijańskich wystąpiło z tą inicjatywą bez rozmowy i konsultacji z Kościołem Katolickim. Duchowny podkreślił, że w herbie województwa świętokrzyskiego i powiatu kieleckiego znajduje się krzyż. W tradycji naszego regionu, zaś Baba-Jaga jest elementem folkloru, nie mającym nic wspólnego z wierzeniami.

W tym wpisie nie zamierzam odnosić się do zaprezentowanych stanowisk przez strony sporu. Osobiście uważam, ze Baba Jaga w wersji tzw. gadżetów i maskotek, faktycznie rozpanoszyła się szczególnie na straganach pod Świętym Krzyżem. Jak dla mnie jest ona po prostu obrzydliwa. Kiedyś kupiłem takie "cudo" do domu. Efekt był taki, że zaprotestowały moje dzieci i kazały ją wyrzucić. Tak też zrobiłem. Wyleciała na swojej miotle do rowu, i zanim zdążałem ją podnieść i wyrzucić do kontenera na śmieci, to wcześniej ją rozniosły na strzępy psy.

Kilka dni temu oprowadzałem po Świętym Krzyżu gości z Turcji, Wielkiej Brytanii i Francji. Z zainteresowaniem przyglądałem się pamiątkom, jakie sobie kupowali. Nie było wśród nich latających na miotłach (podobno świętokrzyskich) jędz. Owszem oglądali je z zainteresowaniem i z uśmiechem, ale na tym się to skończyło. I nie podejrzewam zagranicznych gości oto, by skąpili pieniędzy na pamiątki. Kupowali, ale inne.

Przed laty pracowałem w gazecie "Nasza Baba Jaga". Było to znakomite pismo o tematyce turystyczno - krajoznawczej. Nie raził mnie ten tytuł, gdyż znakomicie wpisywał się w tematykę gazety. (Pisywałem tam m.in. na temat szlaków literackich: Gustawa Herlinga - Grudzińskiego oraz Witolda Gombrowicza) Po jej likwidacji, długo miałem za złe wydawcy, że brakło mu sił, by podtrzymać ją przy życiu. (Mniejsza teraz o faktyczne powody likwidacji gazety)

Zgadzam się z cytowaną w "Gazecie w Kielcach" opinią mojego przyjaciela Bronka Opałki - słynnej Genowefy Pigwy, utożsamianej właśnie ze świętokrzyską Babą Jagą.
"Trzeba patrzeć na to z dystansem i przymrużeniem oka. Przecież tu nie chodzi o kult czarownicy"- komentował Opałko. Chociaż Bronka bardziej lubię, gdy śpiewa bluesy i Amstronga, to uważam, że to on sam zrobił bardzo wiele dla popularyzacji właśnie Baby - Jagi jako symbolu turystycznego regionu świętokrzyskiego. Może to będzie kontrowersyjne, ale moim zdaniem, Babę Jagę, jako symbol naszego regionu zawdzięczamy nie legendom (bo niech mi ktoś je opowie, choć jedną. Nie mówiąc już o ich masowej skali), a właśnie Genowefie Pigwie z Napierstkowa, której satyryczny wizerunek stworzył właśnie Bronisław Opałko. A jeśli tak, to niepotrzebne są obawy o powrót bałwochwalstwa pod Święty Krzyż. Bożki wszelkiej maści, bowiem bardziej od święconej wody, boją się ludzkiego śmiechu, radości i tego, że śmiechem mogą być pokonane.

Nie mogę przejść obojętnie jednak wobec niniejszego oświadczenia. Staram się zrozumieć duchownych, których sobie bardzo cenię, gdyż wiele razy uczestniczyłem w nabożeństwach ekumenicznych przez nich odprawianych i o nich pisywałem zarówno w gazetach, jak i w depeszach agencyjnych. Ich obawy i niepokoje podzielam, ale z innego powodu. Otóż przed laty, gdy w „Gazecie Kieleckiej” publikowałem wywiady z bioenergoterapeutami i tym podobnymi osobami, którzy opowiadali mi o seansach m.in. okultystycznych organizowanych właśnie na Świętym Krzyżu, to po prostu włos mi się na głowie jeżył. Myślę, że poniższe oświadczenie, które cytuję w całości, pod tym właśnie adresem należałoby skierować, bo to już nie jest jakaś legenda (bardziej znana ze swej legendowości niż z samej treści), satyryczna postać, maskotka ani też gadżet ....

PS
Poniżej cytuję w całości oświadczenie, które również otrzymałem.

Kielce, 20 kwietnia 2009 r.
Oświadczenie skierowane do mediów

Jako mieszkańcy Kielc i chrześcijanie zwracamy się z prośbą o ponowne, wnikliwe rozpatrzenie przez Pana kwestii promowania województwa świętokrzyskiego i miasta Kielc wizerunkiem czarownicy.
Nazwa naszego regionu oraz Gór Świętokrzyskich odnosi się do szczególnego znaku dla chrześcijan – krzyża Jezusa Chrystusa. To tutaj – w centrum województwa, na jednym z najwyższych wzniesień, znajduje się znany od wieków klasztor benedyktynów, zwany „Świętym Krzyżem”. Do tego zakątka pielgrzymowali w ciągu wieków władcy Polski i wybitni przedstawiciele naszego narodu. Do dziś miejsce to uznawane jest przez mieszkańców regionu i wielu Polaków za wyjątkowe ze względu na płynącą stąd modlitwę oraz pamięć po mordowanych i torturowanych rodakach – więźniach z okresu zaborów i II wojny światowej.
Nasza ziemia przesiąknięta jest krwią powstańców i partyzantów walczących o wolność ojczyzny w różnych okresach historii narodowej. Jesteśmy dumni z ich postawy, ofiarności i gotowości do zapłacenia najwyższej ceny w walce o wolność, zgodnie z ideą: „Bóg – Honor –Ojczyzna”. Dlatego nie możemy bezcześcić ich pamięci pogańskim symbolem baby jagi. Nie zgadzamy się na wizerunek, który w zupełności nie przystaje do nazwy i historii regionu, co więcej – staje z nim w sprzeczności.
Jesteśmy wdzięczni władzom miasta za wiele inicjatyw podjętych w Kielcach, a podkreślających nasze chrześcijańskie i polskie korzenie, m.in. za kamienne tablice z dziesięciorgiem przykazań znajdujące się w amfiteatrze „Kadzielnia”. Doceniamy też fakt, iż to w naszym mieście, w miejscu pogromu z 1946 roku, stanął pomnik menory jako symboliczna zapowiedź głębszego pojednania między Polakami a Żydami.
Papież Jan Paweł II, w czasie czwartej pielgrzymki do Ojczyzny, głosił o krzyżu, jako symbolu Ziemi Świętokrzyskiej, w następujących słowach: „Krzyż jest wam drogi. O ten krzyż walczyliście przez lata. Czyniliście wszystko, aby był on obecny w waszych domach, szkołach i zakładach pracy, aby był obecny przede wszystkim w waszych sercach. (...) Góry Świętokrzyskie są nam wszystkim drogie. Także przez pamięć o tych, którzy w czasie ostatniej wojny nie składali broni, walcząc z okupantem. Wielu z nich oddało w tej walce życie za Ojczyznę. Góry Świętokrzyskie są dla mnie drogie dlatego, że są ziemią Świętego Krzyża.”
Mamy nadzieję, że przytoczone słowa wielkiego Polaka oraz powyższe argumenty przekonały Pana o słuszności naszych starań, by baby jagi nie czynić symbolem Ziemi Świętokrzyskiej.

Z wyrazami szacunku –
Forum Kościołów Chrześcijańskich:
Ksiądz Janusz Daszuta – pastor Kościoła Ewangelicko – Metodystycznego w Kielcach
Pastor Andrzej Jeziernicki – Prezbiter naczelny Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej
Pastor Jacek Sierka – Kościół Chrześcijański „Wieczernik” w Kielcach
Ksiądz Wojciech Rudkowski – pastor Kościoła Ewangelicko – Augsburgskiego w Radomiu i w Kielcach

poniedziałek, 11 maja 2009

PE: "Ty decydujesz" - motyw przewodni europejskiej kampanii informacyjnej

Spot telewizyjny w 34 językach, spoty radiowe, billboardy, multimedialne kabiny (tzw. choice-boks), profile na najpopularniejszych portalach społecznościowych, m.in. w serwisach Facebook, MySpace i Flickr, ( w Polsce) akcja informacyjna na portalu Nasza Klasa. – to najważniejsze narzędzia, którymi Parlament Europejski pragnie zachęcić społeczeństwa europejskie do wyborów europarlamentarnych

"Ty decydujesz", to motyw przewodni kampanii informacyjnej przed wyborami europejskimi 7 czerwca br., który uprzytomnia wyborcom Parlament Europejski w nowym spocie telewizyjnym. Zostanie on pokazany w ponad 100 kanałach telewizyjnych w Europie, które zgodziły się go wyemitować bezpłatnie. W ciągu najbliższych czterech tygodni będzie go można również obejrzeć przed seansami filmowymi w około tysiącu europejskich kin.

„Spot telewizyjny w 34 językach stanowi część kampanii informacyjnej obejmującej emisję także spoty radiowe, billboardy, wystawienie w największych miastach trójwymiarowych instalacji związanych z motywami kampanii oraz instalację multimedialnych kabin (tzw. choice-boksów) dających wyborcom w państwach członkowskich możliwość wyrażenia oczekiwań wobec Europy” – czytam w dzisiejszym komunikacie Serwisu prasowego Parlamentu Europejskiego..

Z dalszej lektury komunikatu wynika, że wielojęzyczny spot telewizyjny został zrealizowany według pomysłu serwisu prasowego Parlamentu Europejskiego i zaadaptowany na potrzeby widzów w 27 krajach członkowskich. Materiał jest zaopatrzony w napisy i dostosowany dla osób niedosłyszących.

Spot przedstawia osoby w studiach telewizyjnych przekazujące fikcyjne informacje, które chcieliby usłyszeć. Wiadomości, choć nieprawdziwe, mają uświadomić widzom, że mogą wpłynąć na to, jakie informacje usłyszą w przyszłości poprzez oddanie głosu w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

W różnych wersjach językowych wystąpiło 70 prezenterów-amatorów, którzy zostali wyłonieni w castingu, na który zgłosiło się 750 chętnych ze wszystkich 27 państw członkowskich. Spot nagrywano w studiach United Visions TV w Berlinie, w lutym br.

Parlament Europejski utworzył również profile na najpopularniejszych portalach społecznościowych, m.in. w serwisach Facebook, MySpace i Flickr. Niezależnie od kampanii ogólnoeuropejskiej polskie Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego natomiast rozpocznie wkrótce akcję informacyjną na portalu Nasza Klasa.

W oczekiwaniu na emocjonującą kampanię wyboczą oraz wyniki wyborów Parlament Europejski proponuje interesujący „Wehikuł czasu UE", a konkretnie wędrówkę w latach 1979 – 2009. Czy to tylko 30 lat od pierwszych wyborów europejskich? Czy aż 30 lat, jeśli chodzi o to, jak unijna polityka zmieniła nasze codzienne życie? Myślę, że warto poklikać w zaproponowane zdjęcia i poczytać sobie, przy okazji – powspominać do woli.

PS
Foto Andrzej Piskulak

Na zdjęciu: fragment mozaiki w gabinecie przewodniczące Parlamentu Europejskiego

piątek, 8 maja 2009

Świętokrzyskie: Study Tour dla dziennikarzy

Od dzisiaj do 10 maja br na Ziemi Świętokrzyskiej goszczą dziennikarze m.in. Obieżyświata, Magazynu Świat Podróże Kultura oraz Edenu. Wizytę studyjną dla nich zorganizował świętokrzyski Urząd Marszałkowski.

Przy współpracy Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki dziennikarze spędzą w regionie świętokrzyskim dwa dni. Pierwszego - zwiedzą m.in. kościółki drewniane w Chotelku Zielonym i Chotlu Czerwonym, perły Wiślicy, kościół i Pałac Wielopolskich w Chrobrzu, Ogród na Rozstajach w Młodzawach, stadninę koni w Michałowie oraz atrakcje Pińczowa (Synagoga, Muzeum Regionalne). Spotkają się także z burmistrzem Buska-Zdroju, Piotrem Wąsowiczem.

W drugim dniu wizyty zaplanowano prezentację oferty uzdrowiskowej Buska-Zdroju, zabiegi w Sanatorium Włókniarz, zwiedzanie Sanatorium Marconi oraz spacer po buskim Parku Zdrojowym.