piątek, 15 maja 2009

Dziennikarze wśród laureatów Nagrody Miasta Kielce ‘2008


Wśród tegorocznych laureatów Nagrody Miasta Kielce znaleźli się: Dziennikarze, redakcja, Amazonki, ksiądz, animator oświaty, artysta plastyk, bard, terapeuta od uzależnień, przedsiębiorstwo oraz fundacja. Oprócz pamiątkowych statuetek oraz złotych spinek, wyróżnieni otrzymali także nagrody pieniężne. Wyróżnienie przyznawane jest od 1995 roku tym, którzy swoją postawą, pracą i działalnością przyczyniają się do promocji oraz rozwoju Kielc.

W Kieleckim Centrum Kultury wręczono dziś popołudniu na Dużej Scenie Nagrody Miasta Kielce. W tym roku było ich 11, w tym jedna specjalna. Otrzymał ją Świętokrzyski Klub "Amazonki", działający przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Wśród wyróżnionych Nagrodą Kielc najwięcej znalazło się dziennikarzy. W części artystycznej w programie pt. "Ella Fitzgerald & Frank Sinatra w Kielcach" wystąpił Big Band Kielce pod dyrekcją Jana Tokarza.

Marek Maciągowski - dziennikarz i publicysta redakcji Echa Dnia, wykładowca przedmiotów dziennikarskich na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach - rekomendowany przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Od kilkunastu lat zajmuje się stosunkami polsko-żydowskimi. Jego książki dotyczące m. in. śladów życia Żydów w regionie świętokrzyskim znalazły się w wielu renomowanych bibliotekach na całym świecie i przyczyniają się do pogłębiania przyjaznych kontaktów między naszymi narodami.

Antoni Pawłowski (ojciec śp. Marcina), jako dziennikarz sportowy współpracował, ze wszystkimi gazetami w Kielcach. W maju br. mija 55 lat od dnia, kiedy na kolumnie sportowej jednego z kieleckich dzienników ukazał się jego pierwszy tekst. Był także autorem cyklu audycji pt. Historia kieleckiego sportu i Historia Igrzysk Olimpijskich, które w latach 2007 - 2008 były emitowane na antenie Radia Kielce. Dzięki jego wydatnej pomocy i współpracy z MOSiR-em powstała wystawa pn. "Historia Sportu Kielc", którą oglądać można w wielofunkcyjnej hali sportowej im. Legionów przy ul. Bocznej. Jest też współautorem publikacji poświęconych kieleckiej piłce nożnej oraz ręcznej, bogatym tradycjom kolarskim oraz "Świętokrzyskiej encyklopedii sportu". Obecnie wraz z redaktorem Markiem Michniakiem przygotowuje wydanie albumowe pt. "Historia Sportu Kielc".

Redakcja Radia Kielce dostała nagrodę za organizację, zainspirowanego przez zmarłego w ubiegłym roku redaktora Tomasza Wosia, cyklu wakacyjnych koncertów pod nazwą: "Tak gra orkiestra wojskowa". Statuetkę odebrał prezes rozgłośni Janusz Knap.
Rozgłośnia Regionalna Polskiego Radia w Kielcach to jedyna niekomercyjna w regionie. Wielokrotnie jej dziennikarze inicjowali i inicjują akcje, cieszące się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Radio Kielce podczas wakacji 2008r. zrealizowano w mieście 8 koncertów, podczas których kielczanie mieli możliwość wysłuchania orkiestr wojskowych z całego kraju. Koncerty przyciągnęły do stolicy województwa mieszkańców z regionu, a także licznych turystów. Cykl został pomyślany tak, aby szerokiej publiczności zaprezentować nie tylko muzykę wojskową, lecz również rozwijające się Kielce.

Jan Glinczewski od przeszło 30 lat troszczy się o podtrzymywanie polskich tradycji narodowych, kultury, języka oraz historii. Jest założycielem i dyrektorem Polskiej Szkoły Niedzielnej w Winnicy, gdzie polskiego języka i historii uczy się przeszło dwustu uczniów w wieku od 5 do 75 lat. Od wielu lat współpracuje z Kielcami, co zaowocowało m.in. zorganizowaniem Wakacyjnej Szkoły Języka i Historii dla Polaków, mieszkających w Winnicy. Jego ogromny wkład w krzewieniu polskiej kultury i języka na Ukrainie doceniły władze RP honorując go w 2008 r. medalem Pro Memoria.

Sławomir Golemiec - artysta plastyk od wielu lat współpracuje z kieleckimi instytucjami kultury m.in. Teatrem im. Stefana Żeromskiego, KCK i WDK. Szczególnym uznaniem w 2008 roku cieszyły się jego afisze i wizualizacje do takich wydarzeń jak: Off Fashion 2008, spektaklu Zakochany Paryż, Świętokrzyskiej Nagrody Jakości 2008 oraz Świętokrzyskich Dni Turystyki 2008. Wielokrotnie wspierał akcje charytatywne i organizujące je instytucje.

Ks. prałat Wiesław Jasiczek jest pomysłodawcą budowy kościoła na osiedlu Świętokrzyskim w Kielcach. Aktualnie jest proboszczem parafii pod wezwaniem Świętej Jadwigi Królowej w Kielcach. Założył Świętokrzyski Parafialny Klub Sportowy RODZINA. Klub ten stawia sobie za cel wychowanie przez sport dzieci z różnych środowisk. Odbywają się tu różnorodne zajęcia adresowane do dzieci i młodzieży, pochodzących ze środowisk zaniedbanych wychowawczo, a także nieodpłatne korepetycje. W podziemiach kościoła urządzono, z inicjatywy księdza, salę teatralno-sportową. Cyklicznie organizowane są tu także akcje pomocy potrzebującym oraz spotkania grup charytatywnych. Parafia wspiera dożywianie dzieci z rodzin ubogich, uczęszczających do trzech pobliskich szkół.

Marek Sochacki jest specjalistą terapii uzależnień. Pełni funkcję kierownika Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień MONAR w Kielcach. Przyczynił się do utworzenia Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Stowarzyszenia MONAR. Jest jego przewodniczącym. Zorganizował Ośrodek Rehabilitacyjno-Readaptacyjny dla Dzieci i Młodzieży w Lutej, w gm. Stąporków, w którym leczą się młodzi ludzie, uzależnieni od narkotyków i alkoholu. Jest tam terapeutą i wychowawcą, inicjatorem i współorganizatorem wielu akcji społecznych, między innymi imprezy pod hasłem "3 x Nie. Nie narkotykom, Nie alkoholizmowi, Nie przemocy".

"SUPON" sp. z o. o. Przedsiębiorstwo Handlowo - Techniczne rekomendowane przez Staropolską Izbę Przemysłowo – Handlową jest następcą działającego od 1958 r. przedsiębiorstwa państwowego. Spółka powstała w wyniku prywatyzacji w 2000 roku. Od 50 lat zabezpiecza mienie i życie kielczan. Oprócz ochrony przeciwpożarowej od wielu lat spółka prowadzi również działalność handlową i usługową w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz budownictwa. Firma otrzymała wiele nagród i certyfikatów, wśród nich m.in. Świętokrzyską Nagrodę Jakości, tytuł Przedsiębiorstwa Fair Play, certyfikat honorowy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa. Była też nominowana do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.

Marek Tercz - kielecki bard jest dyrektor artystyczny Sceny Autorskiej w Kieleckim Centrum Kultury, poeta, kompozytorem, reżyserem, pedagogiem i dziennikarzem. Jest twórcą spektakli teatralnych, między innymi. "Lament Róży nad światem" i "Żyd na beczce". Tworzy muzykę teatralną, przygotowuje adaptacje teatralne wielu utworów literackich. Debiutował w 1972 roku na deskach Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Do dziś jest członkiem Rady Artystycznej tego przedsięwzięcia oraz jurorem. Współpracował również z warszawskim klubem Hybrydy oraz krakowską Piwnicą pod Baranami. Od 1994 roku związany z Kieleckim Centrum Kultury. Współtworzył Teatr ECCE HOMO.

Fundacja Vive Serce Dzieciom od pięciu lat jest organizatorem Małej Ligi Piłki Ręcznej. To jedyna tego typu impreza w Polsce. Turnieje rozgrywane są w trzech kategoriach wiekowych: szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Rozgrywki angażują środowiska lokalne. W zawodach, odbywających się w 18. halach sportowych, wzięło udział do tej pory kilkaset szkół z terenu całego województwa i kilka tysięcy młodych sportowców. Mała Liga Piłki Ręczne, to pomysł na aktywizację środowisk lokalnych i promocja tej, coraz bardziej popularnej i uznawanej w naszym kraju, dyscypliny sportu.

Nagrodę specjalną otrzymał Świętokrzyski Klub "Amazonki" przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii. "Pomagając innym, pomagasz sobie", to dewiza Świętokrzyskiego Klubu Kobiet po Mastektomii "Amazonki”. Od 20 lat jego członkinie zaangażowane są w działalność edukacyjną, propagując prozdrowotne nawyki kobiet. Służą wsparciem psychicznym i pomocą praktyczną kobietom dotkniętym rakiem piersi. "Amazonki" propagują wiedzę o zapobieganiu i leczeniu raka piersi. Organizują różnorodne formy zajęć oraz turnusy rehabilitacyjne, przywracające kobiety po zabiegach do sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Klub pomaga i integruje także poprzez imprezy kulturalne, sportowe oraz turystyczne

PS
Foto Andrzej Piskulak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz