piątek, 24 kwietnia 2009

Kielce: spotkanie z Krzysztofem Margolem - Społecznikiem Roku (zapowiedź)

Krzysztof Margol - Społecznik Roku tygodnika "Newsweek", w najbliższy wtorek będzie gościem spotkania zorganizowanego przez stowarzyszenie Centrum Wolontariatu. Odpowie na pytania m.in.: Skąd brać pieniądze na działalność pozarządową? Jak współpracować z instytucjami, skąd czerpać pomysły i jak przekonywać do nich ludzi?

Spotkanie z Krzysztofem Margolem z Nidzickiej Fundacji Rozwoju "Nida", odbędzie się 28 kwietnia w godz. 13-18 w sali konferencyjnej Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. –

„Chcemy, żeby Krzysiek opowiedział nam o początkach Fundacji, jej pomysłach na działanie i sposobie finansowania tych działań” - mówi Maciej Koryciński, organizator spotkania. „Nasze lokalne organizacje pozarządowe muszą się jeszcze bardzo dużo nauczyć, więc trzeba umożliwić im to, by uczyły się od najlepszych” - dodaje.

Gośćmi spotkania będą m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządowych z Kielc i województwa świętokrzyskiego, uczestnicy Uniwersytetu Młodych Liderów i aktywiści z sieci Inkubatora Trzeciego Sektora. Wstęp na spotkanie - wolny.

„Krzysztof Margol swoją społeczną pracę rozpoczął w 1994 roku, po rezygnacji ze stanowiska burmistrza Nidzicy. Razem z żoną Barbarą założyli Nidzicką Fundację Rozwoju "Nida". Zamiast kapitału mieli wspaniałe pomysły. Dzięki nim powstał fundusz poręczeń kredytowych, w którym warunkiem udzielenia wsparcia przedsiębiorcy jest stworzenie nowych miejsc pracy. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Z czasem zaczęły pojawiać się pieniądze na realizację kolejnych idei, między innymi mikro pożyczek ze środków Fundacji Wspomagania Wsi i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Do współpracy zachęcają przedsiębiorców sektora prywatnego oraz banki” – czytam w krótkim dossier, jaki dzisiaj otrzymałem z Muzeum Zabawek i Zabawy.

Fundacja Margolów przeciwdziała bezrobociu, wspiera edukację lokalnej młodzieży i inne programy społeczne. Była ona inicjatorem powstania Nidzickiego Funduszu Lokalnego i Garncarskiej Wioski w Kamionce k/Nidzicy. Po piętnastu latach "Nida", jest najbardziej aktywną organizacją pożytku publicznego w Polsce, obejmuje wsparciem kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Warmii i Mazur, m.in. pracowników upadłych fabryk i PGR-ów. To był najważniejszy argument, że tygodnik Newsweek przyznał małżeństwu Margolów tytuł Społecznika Roku w pierwszej edycji konkursu w bieżącym roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz