wtorek, 10 lutego 2009

Czy przycisk „zgłoś nadużycie” wystraszy zboczeńca?

Jako jeden z 41,7 mln europejczyków bardzo się cieszę że największe europejskie portale społecznościowe podpisały dziś wspólne porozumienie na rzecz poprawy bezpieczeństwa nastolatków korzystających z internetowych usług.. (Poinformowałem o tym w swoim BAI – powołując się na komunikat, który otrzymałem przed chwilą z wydziału prasowego Komisji Europejskiej - Przedstawicielstwa w Polsce.

Bardzo cieszy, że w tak zacnym gronie nie zabrakło „Naszej Klasy.pl”. Jako jeden z 10 mln Polaków mam tam swoje konto i możliwość dzięki niemu kontaktowania się z moimi koleżankami i kolegami nie tylko z dawnych ław szkolnych. Zarejestrowałem się również na takich portalach, jak m.in.: Facebook oraz Myspace. Dzięki temu pierwszemu poznałem kilkoro znajomych z Anglii. Ale też otrzymałem kilka niepokojących mnie informacji i propozycji. Niepokojących, ale nie sensie mojego zagrożenia, bo jestem odporny na „internetowe strachy na lachy”, ale dlatego, że pewnie rozesłane zostały do bardzo młodych ludzi, od których aż się roi w sieci..

Swego rodzaju pseudomarketing różnych zboczeńców seksualnych , dewiantów psychicznych jest wprost nieograniczony, jeśli chodzi o pomysłowość i manipulowanie. Z drugiej zaś strony monitora zasiadają uczciwi młodzi ludzie, którzy w zaciszu czterech ścian chcą poprzez Internet, a w szczególności dzięki portalom społecznościowym wyrwać się ze swojej samotności. Na przykładzie własnych doroślejących dzieci widzę, jak ogromnym zainteresowaniem cieszą się niektóre z portali. Co tam moje dzieci. Sam jestem zalogowany na kilku i z przyjemnością, a czasami nawet bezmyślnie po nich surfuję.

Cieszy więc, że administratorzy portali znaleźli jakieś sposoby, by ograniczyć zagrożenia. Czy one będą skuteczne? To czas okaże. Cóż wiec są to za sposoby?

Jednym z nich jest prosty w użyciu i łatwo dostępny przycisk „zgłoś nadużycie”, umożliwiający jednym kliknięciem zgłoszenie niewłaściwego kontaktu lub zachowania innego użytkownika. Innym jest zapewnienie domyślnego ustawienia „prywatne/poufne” w przypadku pełnych profili i list kontaktów tych użytkowników portali, którzy są zarejestrowani jako osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 lat. Dzięki temu osobom o złych intencjach będzie trudniej nawiązać kontakt z niepełnoletnimi.

Portale mają spowodować uniemożliwienie przeszukiwania prywatnych profili użytkowników poniżej 18. roku życia (na stronach internetowych lub przez wyszukiwarki). Przy okazji zastrzegły sobie stałą widoczność i dostępność opcji ochrony prywatności, tak by użytkownicy mogli łatwo sprawdzić, czy tylko ich znajomi, czy też cały świat widzi to, co umieszczają w sieci. Mają też zapobiegać korzystaniu z usług przez zbyt młodych użytkowników. Jeżeli portal społecznościowy jest przeznaczony dla nastolatków powyżej 13. roku życia, to zarejestrowanie się osób młodszych będzie utrudnione.

Oprócz portalu Nasza-klasa.pl, porozumienie podpisały: Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani.it, Google/YouTube, Hyves, Microsoft Europe, Myspace, Netlog, One.lt, Skyrock, StudiVZ, Sulake/Habbo Hotel, Yahoo!Europe oraz Zap.lu.

Zawsze lepiej się porozumiewać, szukać możliwości wyjścia z zagrożeń, niż likwidować, bo i takie myślenie też panuje niestety w naszym kraju, ale o tym przy innej okazji...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz